چراغ پی سوز بورس

در حالی که رکورد شکنی های بازار بورس تهران صدر اخبار اقتصادی کشور را به خود اختصاص داده و گویی در این اوضاع اقتصادی تنها چراغ پی سوز این اقتصاد لنگان است که دست آویز دولتیان و مسئولین قرار گرفته تا حد اقل چیزی برای گفتن داشته باشند و بتوانند بر طبل دروغ و نادیده گرفتن شعور مردمان این مملکت بکوبند ، اما اخبار تحلیلی و نظر متخصصین عرصه ی اقتصاد چیز دیگری را بازگو می کند ، بر این اساس دبیر کل اسبق بورس اوراق بهادار تهران عبد تبریزی با گفتگو با خبر گزاری تابناک به صراحت اعلام کرده است افزایش شاخص و رشد مداوم آن عمدتاً ناشی از نوسان نرخ ارز است.


وی می‌گوید: بورس در حال حاضر بیانگر وضعیت بد اقتصادی نیست و شاخص جدید واقعیت را بزرگ کرده است. تورم فعلی در جایی که هزینه دستمزد و سایر هزینه های تولید ثابت است منجر به رشد قیمت اسمی سهام شرکت‌ها شده و این همان موضوع است که سهام سپر تورم است.
بحث از رکورد شکنی در بازار سهام مبالغه است و شاخص بازار نشانی از واقعیت ندارد. در شرایط فعلی اقتصاد تنها تورم است که منجر به افزایش شاخص شده و برای مثال در جایی که قیمت اتومبیل و مسکن بدون هیچ عاملی افزایش یافته است این نشان می‌دهد که در جامعه توهم پول وجود دارد. اگر وضعیت اقتصادی در جامعه بد باشد بورس نمی‌تواند چیزی را بهبود بخشد.


با توجه به این مطلب می توان به راحتی استنباط نمود که این افزایش شاخص ها و به قول مسئولان رکورد شکنی های بی سابقه دلیلی جز نوسانات نرخ ارز ندارد!
درواقع به نظر نمی رسد این چراغ پی سوز شاخص خوبی برای تشخیص رشد بازار و اقتصاد کشور باشد که انقدر بر روی ان مانور می دهند.
صداقت ، مسئولیت پذیری اصولی است که لازمه اداره یک کشور می باشد که دیر زمانیست در میان مسئولین ما گم شده است یا بهتر بگویم ضرورت و لزومش را زا دست داده است.

پاورقی:

1. نکته قابل توجه میان اخبار اعلام تورم 24 درصدی از سوی بانک مرکزی است!

2.فکری به حال جیب مردم کنید ، فکری به حال کم ارزش شدن پول کنید! البته به قول آقای حمید صافدل (رئیس سازمان توسعه و تجارت و معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت): هر کس باید اندازه جیبش خرید کند!

/ 9 نظر / 27 بازدید
ثمین بانو

واااااا! یه چی میگیا ! دروغگو نباشند که نمیتونن مملکتو اداره کنند. نمیتونند نون تهیه کنند بخورند تا شکمشون سیر باشه که بتونند به ما خدمت کنند. نمیتونند بچه ها شونو بدون کنکور و فیلتر بفرستند دکترا بخونند. نمیتونند هیـــــــــــــی حساب بانکی پر کنند . . . آخه اینا هم حقی دارند . چقدر به ما هیـــــــــــــی خدمت کنند. هـــــــــــی که نمیشه خدمت کرد . یه ذره هم زنگ تفریحی ، خنده بازاری واسه مسخره کردن مردم و شاد شدن خودشون لازم دارند. دورغ واسه ایناست. وگرنه در باطن اینا مومن و اینجا مدینه فاضله هست.

میرآخور

نه! خوشم میاد پست هایی که من براشون کامنت نمیذارم همین جوری سوت و کور می مونن!! بعد از مدت ها... «مصائب ستاندن و نزدن» به زودی در میرآخور[ماچ]

میرآخور

دقیقا یعنی وقتی که سر دبیر نگارش نهایی رو تایید کنه

سلام توی یک برنامه رسانه ملی نادر طالب زاده حرف جالبی زد گفت: مشکل ما این است که مدیران ما با حقوق...برای خانواده هایی با درآمد زیر چهارصد هزار تومان تصمیم میگیرند. یاعلی

جال است

میرآخور

دیدی بلاخره سردبیر تایید کرد؟! تو درباره ما چی فکر می کنی؟!!! نسیم بانو از کامنت شما در پست 0112 شاکی شده بیا خودت جوابشو بده

j@v@d

سلام آپم در : دبلیو دبلیو دبلیو دات جوادموسوی دات بلاگفا دات کام[گل]

بی وطن

خدااااااا ایرانمون داره به خاکستر تبدیل میشه.هم وطنان عزیزم داداش ها و آبجیهای گلم اینقدر نگیم ایران ما چی بود یا در گذشته ها ما ابر قدرت بودیم.درسته بودیم اما گذشته ی ایران دیگه برنخواهد گشت.باید دیدکاهمونو عوض کنیم و بگیم:ایران ما چه خواهد شد.جانم فدای ایرانم