راه و بیراهه

با هیجان خاصی همان طور که تازه دوان دوان از راه رسیده است می گوید:

بچه ها دکتر فلانی را در اتوبوس خط شریعتی دیدم ، فکرش را بکنید استاد با اتوبوس می آید دانشگاه‼

آن یکی با چشمانی از حدقه در آمده می گوید:

یعنی ماشین نداره؟!

آن دیگری :

بابا اینها دیگه کی هستند ، طرف هیات علمی ماهی خدا تومن پول میگیره ، یعنی پول نداره ماشین بخره!!

و با تعجب ادامه می دهد ، تازه فلان استاد هم کد موبایلش 8 است !

بیان چنین اموری از زبان دانشجویان علوم تربیتی حقیقتا برایم تعجب برانگیزتر بود.

اما سوال من این است ، این که استادی ترجیح بدهد به جای آوردن ماشین در ترافیک و شلوغی اتوبان همت نزدیک ترین مسیر اتوبوس رانی را انتخاب کند حقیقتا چه اشکالی دارد؟

آیا کلاس کار آدمها به کد موبایلشان است؟ شان و منزلت آدمها را چه کسی تشخیص می دهد و چه معیاری شاخص آن است ، اعداد و ارقام شماره موبایل ، یا مدل ماشین و مکان زندگی آدمها؟

جالب است در جامعه ای دینی که همه صحبت از خدمتگزاری و وارستگی و سادگی می کنند و از کودکی سعی شده است آموزه هایی مانند ساده زیست بودن بزرگان سیاسی و مذهبی برای کودکان بازگو شود ، هزاران شاهد ادبی و تاریخی و ضرب المثل برای ستایش ساده زیستی و همرنگی با عموم مردم جامعه ذکر شده است در میان فرهیختگانش همچنان چنین اموری در صدر توجه و تعجب و نگاه های خاص است ، مگر نه اینکه مَثَل درخت هر چه بارش بیشتر افتاده تر را هزاران بار شنیده ایم و هزاران بار خودمان به کار برده ایم که بگوییم بله تفاخر معنی ندارد اصلا نکوهش شده است پس چه طور می شود که هنوز قبل از هر امری توجهمان به چنین ظواهری جلب می شود؟

راستش خیلی برایم سخت است که چنین افکاری را درک کنم ، حکومت ارزشهایی این چنینی بر عقل ها و رفتار یک جامعه شاید نشان دهنده آن باشد که چقدر با آنچه به عنوان هدف پرورش انسان در نظر داشته ایم فاصله داریم انسانی که کمال خود را در اموری غیر از سرشت حقیقی خود پندارد درواقع راه راستین را فراموش کرده است ، گاهی آنچنان در افکار باطل خودمان فرو می رویم که فراموش می کنیم در مسیر به تابلو های راهنما و هشدار ها توجه کنیم آنجاست که یا به بن بست می رسیم یا گرفتار گمراهی و سردرگمی عمیقی می شویم.

به نظر این جانب فرو رفتن در ارزشهایی که اساسا ارزش نیستند و به دلیل توجه نا بجای امثال ما جان گرفته اند عین سردرگمی در زندگی است.

 پاورقی:

1. هر هفته منتظر جیغ و داد باشید 

2. نباید بی تفاوت بود...

/ 10 نظر / 26 بازدید
سهراب

کد موبایلش که دیگر خیلی مسخره بود عادت کرده‌ایم که معیار شان اجتماعی را پول بدانیم.

سجاد شاکری

با خوندن پست یاد این شعر افتادم . . من فکر می کنم مزه ی نان عوض شده ست آواز کوچه ، لحن خیابان عوض شده ست تنها نه لهجه ی دل من فرق کرده است حتی صدای گریه ی بارا ن عوض شده ست عارف ترین کسی ست که پشتش به قبله است این روزها که معنی عرفان عوض شده ست خانها و خواجگان همه جا صف کشیده اند مصداق خان و معنی خاقان عوض شده ست سبز و سپید و سرخ چرا قهر کرده اند؟ آیا سه رنگ پرچم ایران عوض شده ست ؟ قرآن شکیل تر شده ، انسان حقیرتر آیا کمی معانی قرآن عوض شده ست؟ "شیر خدا و رستم دستانم آرزوست" شیرخدا و رستم دستان عوض شده ست این روزها چقدر قم از دست رفته است این روزها چقدر خراسان عوض شده ست ما بندگان نفس به سلطانی آمدیم سلطان من کجایی؟ سلطان عوض شده ست انسان روزگار مرا ای خدا ببین انسانیت عوض شده، انسان عوض شده ست ایمان بیاوریم که ایمان نمرده است ایمان بیاوریم که ایمان عوض شده ست استاد قزوه

سجاد شاکری

هر مملکتی دست به دستان پر از مکر تو داده است جای عجبی نیست اگـر تا ابد آباد نماند . . سلام و نور با اجازه ی حاج اکبر آقای هاشمی و حاج حسن آقای روحانی، چند کلومی با برادر آمریکا اختلاط کرده ایم شما هم مستمع این اختلاط شاعرانه باشید یا سبّوح و یا قدّوس [گل]

میرآخور

سلام با پست جدید مینی آخور در خدمت شما هستم http://mirakhor.mihanblog.com/post/391

میرآخور

اینکه هر هفته بخوایم منتظر جیغ های جدید باشیم که [خداییش] توهمی بیش نیست !! [چشمک] اما بله! متفاوت باید بود... از آدمایی که سطحی نگر شدن. در کل یکی از شاهکارای جیغ و داد بود. ممنون[گل]

محمد صادق مقدس

سلام وبلاگ خوب وجامعی دارید قلم توانا هم زینت بخش آن شده موفق باشید

سياست ما عين ديانت ماست

سلام به رسم ادب اميدوارم خوب باشيد[لبخند][گل] ايام محرم الحرام بر تمامي آزادگان جهان تسليت بعد از مدتها دو تا آپ دارم در دو وبلاگ به آدرسهاي... www.iran2jang.blogfa.com [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] www.politics1404.blogfa.com رسما دعوتتون مي كنم بياييد هر دو رو بخونيد... بر خلاف شما كه ما رو به خوندن اپ جديدتون دعوت نكرديد!!! منتظر حضور سبز و نظر سازنده ات هستم.

به این می گویند یک تهاجم فرهنگی قوی وقتی افراد فکر می کنند بی حجابی، با کلاس بودن محسوب می شود یعنی دیگر آموزه های دینی و سنتی ما رو به فراموشی هستند و این بدترنی اتفاقی است که می تواند برای یک جامعه بیفتد

مهر

ببخشید مطلب قبلی بدون نام ثبت شد