به بهانه روز جهانی زن 8 مارس

با صدای زنگ ساعت چشمانش را باز می کند ، زیر کتری را روشن می کند، بچه ها را یکی یک صدا میزند ، همسرش را هم بیدار می کند ، میز صبحانه ، نان تازه ، خداحافظی ، خرید روزانه ، ناهار ظهر ، گردگیری خانه ، رسیدگی به درس بچه ها ، تهیه شام ، خواب شبانگاهی ، با صدای زنگ ساعت چشمانش را باز می کند ، زیر کتری را روشن می کند...

داستانی تکراری برای زن بودن یا بهتر بگویم انتظار زن بودن در جامعه ما!

هرگاه سخن از زن یا حقوق اجتماعی این جنس میشود همیشه تفکرات فمینیزم جلو تر از این حقوق حرکت می کند و همیشه با محکوم شدن به تفکرات فمینیزم مورد تقبیح و نکوهش قرار میگیرد.فمینیزم چیست؟ کندن نقش های زن از فطرتش ! یعنی صحبت از حقوق اجتماعی و انسانی زن جدا کردن زن از فطرتش است ؟! یعنی حضور شغلی و اجرایی زن مخالف فطرتش است؟! حق هر انسان شکوفا شدن استعدادهایش است در هر زمینه ای خارج از جنسیتش ، یک جامعه عادل یعنی این اگر توانمندی داری بسم الله نه اینکه امروز از آمار و ارقام زنان تحصیلکرده امان به خود افتخار کنیم ولی در اجرا عرصه را چنان تنگ کنیم  این جنس را با سرخوردگی جدید مواجه کنیم.

همیشه از خود سوال میکنم در جامعه به دنبال چه هستیم؟ دوندگی ها برای کسب تحصیلات ، به دست آوردن منصب های شغلی ، نشان دادن توانمندی ها... یعنی حقیقتا جامعه زنان مسابقه ای  برای رسیدن به مردها گذاشته اند ؟ یعنی زنان ما قرار است برسند به آنچه مردها رسیده اند؟ یعنی جامعه من هنوز هم به برتری مرد اعتقاد دارد که آرزوی زنانش رسیدن به جایگاه جنس مذکر باشد؟ 

اگر تلاشی می شود ، اگر دست و پایی زده می شود ، اگر جامعه زنان به دنبال حقوق اجتماعی و مدنی اعم از کار ، تحصیل ، حضور اجتماعی و فرهنگی و... هستند نه برای رسیدن به جایگاه مردان نه با اعتقاد به برتی مردان نه برای کسب جایگاه مردان،بلکه برای رسیدن به حقوق انسانی هر انسان جدای از جنسیتش است .

یادمان باشد اینکه روزی را در ایران روز زن بنامیم روزی را در جهان روز زن بنامیم همایش و جشن برپا کنیم صرفا نتیجه نخواهد داشت.

یادمان باشد حقوق زن مساوی با فمنیسم آنهم به معنای غربیش نیست.

پاورقی:

1. جامعه ما با تمام تغییرات هنوز هم نگاه سنتی خود را حفظ کرده است آن هم به بهانه دین و مذهب و ... دینی که سراسر عدالت و مساوات و کرامت است مگر میشود خواستار کنج نشینی و شکوفا نشدن استعداد پیروانش باشد؟! البته دینی که  از زبان متعصبان و متحجران بیان شود مسلما اینگونه خواهد بود.

2. قرار نیست با حضور اجتماعی ، کسب قدرت اقتصادی ، بالندگی تفکر ، آگاه شدن قشر زن چیزی از فطرت زن بودن او به یغما برود ، قرار است با همه این دست آوردها به موجودی توانمند در تمام عرصه ها اعم از مادری ، همسری ، مدیریتی ، آموزشی ، اجتماعی و فرهنگی و... برسد.

3. چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.

/ 6 نظر / 28 بازدید
میرآخور

http://sphotos.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/420139_401010216592432_187375607955895_1628902_518205484_n.jpg شاخ هارا باید کند جور دیگر باید دید :)

قوچ

دقیقا با حرفات موافقم ولی متاسفانه اگر درصد دانشگاهیهای دختر از پسرها بیشتر شده نه به خاطر بالاتر رفتن فرهنگ دخترها که به خاطر کاری دیگر نداشتن و اسم مدرک داشتن است! خیلی ها با وجود داشتن مدرک زن خانه بودن را ترجیح می دهند

فرهادیان

سلام "شاید کشی پیدا شود و بخواند" کسی پیدا شد و خواند.

j@v@d

این وبلباگت خیلی وسیع تره قدیمی تر هم هست

سجاد شاکریــ

سلام و نور فکر کنم یه کوچولو اشتباه کردید 8 مارس روز زن خالی نیست روز " زن بدون حجابه " این روز بر همه زنهای بی حجاب تسلیت یا نور[گل]

آش كشك

جيغ كشيدن رو دوست دارم اما اينجا جيغ نميكشم [لبخند] زن مگه نيازي به روز داره ؟ نه. همه روزا روز زن ، روز بچه ها ، مردا و روز زندگي ه . انگشت اشاره رو كه برداريم ديگه فشار ي نيست .[چشمک]